O czym pamiętać zakładając sklep internetowy?

O czym pamiętać zakładając sklep internetowy?

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie pracy w Internecie. Dotyczy na zarówno internetowych usług, jak i sprzedaży. Dla niektórych sieć jest rozwinięciem swojej działalności stacjonarnej, inni traktują go jako podstawowa formę działalności. Wydawałoby się, ze sklep to łatwiejsza i lżejsza forma działalności, ale nic bardziej mylnego.

Musisz zadbać o wiele elementów

Aby internetowy biznes dobrze funkcjonował, trzeba najpierw założą swoją stronę, najlepiej z podstronami, aplikacjami, które będą prowadziły do poszczególnych kategorii towarów. Najważniejsze jest by strona była komunikatywna. Ma być czytelna, przejrzysta i łatwa w poruszaniu się po niej. Jeśli klient będzie musiał szukać towaru przez kilka minut, to mu się przestanie chcieć.

Sklep musi mieć swój regulamin, gdyż klient musi mieć zapewniona ochronę danych osobowych, oraz musi wiedzieć na samym początku kupowania, jakie ma warunki i zasady dokonania transakcji. Regulamin sklepu powinien być opracowany przez prawnika. W regulaminie muszą być zawarte następujące informacje: Co będzie jeśli na czas nie otrzyma towaru? Jak ma postąpić, jeśli towar nie spełni jego oczekiwań?

Klient musi mieć gwarancję ochrony danych, dlatego przed dokonaniem zakupu powinien wyrazić zgodę na dysponowanie przez sklep danymi, w celu przekazania zamówienia. Jeśli chcemy wysyłać do klienta newslettery, klient powinien wyrazić na to dodatkową zgodę. W wyjątkowych przypadkach klient ma prawo zadeklarować odbiór osobisty towaru i nie musi wówczas podawać swoich danych osobowych. Jeśli klient zna odpowiedzi na te podstawowe pytania, czuje większe zaufanie i sklep wydaje mu się bardziej wiarygodny.

Na koniec oprogramowanie

Aby założyć sklep internetowy potrzebne jest specjalistyczne oprogramowanie informatyczne, które trzeba przygotować na zapotrzebowanie kontrahenta. Każda hurtownia ma inne wymagania programowe, zależnie od branży, do których trzeba się dostosować.

Najpopularniejszym skryptem sklepu internetowego na świecie wśród poważnych ecommerce jest platforma Magento. Jednak trzeba pamiętać, że Magento wiąże się  ogromnymi kosztami kilkudzięsięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Ale potencjał dostosowania dedykowanego wdrożenia platformy do Twoich wymagań jest ogromny w przypadku tej platformy.

 Dla początkujących sklepów najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są platformy SaaS, których abonamenty miesięcznie rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych i wraz ze wzrostem sprzedaży w sklepie możesz przejść na wyższy abonament.

Opublikowano